Demersurile CJS pentru modificarea Planului National de Gestionarea Deșeurilor

„Am aflat cu bucurie din presa locală că PSD Sibiu a răspuns apelului meu de a susține indiferent de culoarea politică interesele județului, referitor la problema stației de tratare a deșeurilor.  Sibienii își doresc să vadă implicarea tuturor partidelor si politicienilor locali in rezolvarea problemelor importante, ca un semn de normalitate în activitatea aleșilor. Pentru mandatul meu mi-am propus ca Sibiul să poată da exemple pozitive în acest sens.

Sper ca demersurile colegilor din PSD să se concretizeze cu schimbarea prevederilor din Planul Național de Gestiunea Deșeurilor și vom informa sibienii de îndată ce Ministerul Mediului va publica o versiune modificată în sensul propus de Județul Sibiu.” (Daniela Cîmpean, președinta CJ Sibiu)

Deocamdată documentul transmis de Ministerul Mediului către Consiliul Județean Sibiu în ultima săptămână nu  confirmă posibilitatea ca Județul Sibiu să își trateze deșeurile într-o stație proprie.

Precizăm că Județul Sibiu nu a solicitat nici fonduri nici vreo favoare de la Guvern, ci doar modificarea unor prevederi referitoare la Jud. Sibiu în Planul Național de Gestiunea Deșeurilor (PNGD) – document aflat in faza de dezbatere publică –  pentru a scuti sibienii de la plata unui cost suplimentar de aproximativ 1,7 milioane Euro pe an și ar reduce masiv cantitatea de deșeuri care ajunge la groapa de gunoi si poluează mediul.

Vă invităm să consultați mai jos demersurile noastre către Ministerul Mediului și răspunsurile primite.

04.09.2017 Raspuns Minister ref. la PNGD

05.07.2017 Adresa Minister ref. la PNGD