Consiliul Judeţean Sibiu în mandatul 2008 – 2012

Consiliul Judeţean Sibiu în mandatul 2008 – 2012

 validat prin Hotărârea Consiliului Judeţean Sibiu nr. 76/ 26.06.2008

 

Preşedinte

Martin BOTTESCH

(26 iunie 2008 – 2012)

Vicepreşedinte

Ioan BANCIU

(26 iunie 2008 – 2012)

Vicepreşedinte

Gheorghe DICU

Constantin ŞOVĂIALĂ

(26 iunie 2008 – 29 ianuarie 2009)

(29 ianuarie 2009 – 2012)

 

 

Nr. crt.

Numele şi prenumele

Apartenenţa politică

Data începerii mandatului

Data încetării mandatului

1.

Ion ARITON                                           înlocuit de

PD-L

26.06.2008

17.07.2008 (Demisie)

Şerban Constantin ŢICHINDELEAN           înlocuit de

17.07.2008

25.06.2009 (Demisie)

Marcela Maria RĂULEA

25.06.2009

21.06.2012

2.

Corneliu-Ioan BUCUR             înlocuit de

PD-L

26.06.2008

29.07.2010 *

Anca Maria NANU                                

29.07.2010

21.06.2012

3.

Daniela CÎMPEAN

PD-L

26.06.2008

21.06.2012

4.

Dumitru DOMNARIU

PD-L

26.06.2008

21.06.2012

5.

Nicolae NAN            înlocuit de      

PD-L

26.06.2008

17.07.2008          (Demisie)

Cristian Ionel BARBUC              înlocuit de                        

17.07.2008

28.08.2008

(Demisie)

Claudiu SPÂNU            înlocuit de

28.08.2008

30.07.2009

(Demisie)

Ion POPESCU

29.10.2009

21.06.2012

6.

Constantin-Gheorghe NICORICI

PD-L

26.06.2008

21.06.2012

7.

Viorel ROŞU

PD-L

26.06.2008

21.06.2012

8.

Valentin SEICEAN

PD-L

26.06.2008

21.06.2012

9.

Constantin ŞOVĂIALĂ

PD-L

26.06.2008

21.06.2012

10.

Dănuţ-Viorel VOINEA

PD-L

26.06.2008

21.06.2012

11.

Friedrich GUNESCH

FDGR

26.06.2008

21.06.2012

12.

Iosif KÖBER

FDGR

26.06.2008

21.06.2012

13.

Christine             MANTA-KLEMENS

FDGR

26.06.2008

21.06.2012

14.

Oswald MELZER

FDGR

26.06.2008

21.06.2012

15.

Helmut-Paul NIEDERMAIER

FDGR

26.06.2008

21.06.2012

16.

Ilse PHILIPPI

FDGR

26.06.2008

21.06.2012

17.

Paul-Jürgen PORR

FDGR

26.06.2008

21.06.2012

18.

Beatrice UNGAR

FDGR

26.06.2008

21.06.2012

19.

Ulf ZIEGLER

FDGR

26.06.2008

21.06.2012

20.

Ioan BANCIU

PSD

26.06.2008

21.06.2012

21.

Adrian BESOIU

PSD

26.06.2008

21.06.2012

22.

Silviu Cosmin IONESCU

înlocuit de                        

PSD

26.06.2008

30.07.2009 (Demisie)

Ioan SASU                     înlocuit de                     

24.09.2009

 

25.11.2010 (Demisie)

Ştefan Iancu LUCACIU                                                         

25.11.2010

21.06.2012

23.

Aurel MĂRGINEAN

PSD

26.06.2008

21.06.2012

24.

Miron-Florin   NEAGU-BĂLAŞA

PSD

26.06.2008

21.06.2012

25.

Mihai-Mircea SĂMĂRGHIŢAN

PSD

26.06.2008

21.06.2012

26.

Mariana TARNIŢĂ

PSD

26.06.2008

21.06.2012

27.

loan TEREA

PSD

26.06.2008

 

29.10.2009 (Revalidat)

25.06.2009

(Demisie)

 

21.06.2012

28.

Dumitru TURC

PSD

26.06.2008

21.06.2012

29.

Achim BĂCILĂ            înlocuit de

 

PNL

26.06.2008

29.07.2010 (Demisie)

Gheorghe NICOLAESCU

29.07.2010

21.06.2012

30.

Minerva BOITAN               înlocuit de                                              

PNL

26.06.2008

 

 

26.01.2009 (Demisie)

Valeria Maria ISAICU

26.01.2009

21.06.2012

31.

Mircea-Vasile CAZAN             înlocuit de                        

PNL

26.06.2008

 

26.01.2009 (Demisie)

Sorin Inocenţiu ŞERBU                      

26.01.2009

21.06.2012

32.

Gheorghe DICU

PNL

26.06.2008

21.06.2012

 

* NOTĂ: Încetarea mandatului înainte de termen în urma excluderii din partid

 

 

 

REPARTIZAREA MANDATELOR PE FORMAŢIUNI POLITICE

PERIOADA 2008 – 2012

 

 

TOTAL MANDATE*

32

1.

Partidul Democrat-Liberal (PD-L)

10

2.

Forumul Democrat al Germanilor din România (FDGR)

9

3.

Partidul Social Democrat (PSD)

9

4.

Partidul Naţional Liberal (PNL)

4

* NOTĂ: Mandatul preşedintelui consiliului judeţean nu este inclus.

 

www.cjsibiu.ro folosește cookies. Continuarea navigării pe acest site se considera acceptare a politicii de utilizare a cookies. Mai multe informatii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close