Consiliul Judeţean Sibiu în mandatul 2012 – 2016

Consiliul Judeţean Sibiu în mandatul 2012-2016

 validat prin Hotărârea Consiliului Judeţean Sibiu nr. 115/ 21.06.2012

 

Preşedinte

Ioan CINDREA

înlocuit de

Constantin ŞOVĂIALĂ

exercitare cu caracter temporar

(21 iunie 2012 – 10 martie 2016)

HCJ nr. 48/10.03.2016)

(10 martie 2016 – 21 iunie 2016)

HCJ nr. 49/10.03.2016

Vicepreşedinte

Ioan BANCIU

înlocuit de

Constantin ŞOVĂIALĂ

(21 iunie 2012 – 29 ianuarie 2015) HCJ nr. 21/29.01.2015

(29 ianuarie 2015 – 21iunie 2016) HCJ nr. 22/29.01.2015

Vicepreşedinte

Nicolae Neagu

înlocuit de

Marcel Constantin LUCA               

(21 iunie 2012 – 31 ianuarie 2013) HCJ nr. 1/31.01.2013

(28 februarie 2013 – 2016)

HCJ nr. 18/28.02.2013

 

 

 

 

Nr. crt.

Numele şi prenumele

Apartenenţa politică

Data începerii mandatului

Data încetării

mandatului

 1.

Ioan BANCIU                                     

USL

21.06.2012

23.06.2016

 2.

Adrian BESOIU

înlocuit de

Nicolae Dorian Cătălin STANCIU

USL

21.06.2012

 

 

25.07.2013

HCJ nr.146/

25.07.2013

25.07.2013

(Demisie)

HCJ nr. 144/25.07.2013

 

23.06.2016

 3.

Radu CHICEA

USL

21.06.2012

23.06.2016

 4.

Ionel Lucian CIOCA

USL

21.06.2012

23.06.2016

 5.

Petru DUCA

USL

21.06.2012

23.06.2016

 6.

Nicolae Liviu MIHĂESCU

USL

21.06.2012

23.06.2016

 7.

Nicolae NEAGU

înlocuit de

 

Marcel Constantin LUCA                

USL

21.06.2012

 

 

28.02.2013

HCJ nr. 16/28.02.2013

31.01.2013

(Demisie)

HCJ nr. 1/31.01.2013

 

23.06.2016

 8.

Dan SABĂU

USL

21.06.2012

23.06.2016

 9.

Laszlo SAJTOS

înlocuit de

 

Ana Ancuţa BOROŞ

USL

 

 

 

21.06.2012

 

 

28.02.2013

HCJ nr. 16/28.02.2013

20.12.2012

(Demisie)

HCJ nr.236/

20.12.2012

 

23.06.2016

10.

Mircea Mihai SĂMĂRGHIŢAN

USL

21.06.2012

23.06.2016

11.

Constantin SOFRONE

USL

21.06.2012

23.06.2016

12.

Mariana TARNIŢĂ

USL

21.06.2012

23.06.2016

13.

Ioan TEREA

USL

21.06.2012

23.06.2016

14.

Martin BOTTESCH

FDGR

21.06.2012

23.06.2016

15.

Helmut-Wiegand FLEISCHER

FDGR

21.06.2012

23.06.2016

16.

Friedrich GUNESCH

FDGR

21.06.2012

23.06.2016

17

 

 

 

Johann KRECH

înlocuit de

 

Reinhardt Boltres

FDGR

21.06.2012

 

 

26.07.2012

HCJ nr 120/

26.07.2012

26.07.2012

(Demisie)

HCJ nr.119/

26.07.2012

 

23.06.2016

18.

Christine  MANTA-KLEMENS

FDGR

21.06.2012

23.06.2016

19.

Ilse PHILIPPI

FDGR

21.06.2012

23.06.2016

20.

Paul-Jürgen PORR

FDGR

21.06.2012

23.06.2016

21.

Beatrice UNGAR

FDGR

21.06.2012

23.06.2016

22

Eduart WELLMANN

FDGR

21.06.2012

23.06.2016

23.

Daniela CÎMPEAN

PDL

21.06.2012

23.06.2016

24.

Ioan COŞA

PDL

21.06.2012

23.06.2016

25.

Mihai Radu RĂCUCIU

înlocuit de

 

Aurel TIRIBA

PDL

21.06.2012

 

 

26.06.2014

HCJ nr. 31/26.06.2014

26.06.2014

(Demisie)

HCJ nr. 30/26.06.2014

 

23.06.2016

26

Viorel ROŞU

PDL

21.06.2012

23.06.2016

27

Constantin ŞOVĂIALĂ

PDL

21.06.2012

23.06.2016

28

Ilie TROANCĂ

PDL

21.06.2012

23.06.2016

29

Viorel Dănuţ VOINEA 

PDL

21.06.2012

23.06.2016

30

Maria ILIE-BOLOGA 

 

 

PP-DD

21.06.2012

23.06.2016

31

Iacob PUŞCAŞ

înlocuit de

 

Constantin BORCAN

PP-DD

21.06.2012

 

 

28.02.2013

HCJ nr. 16/28.02.2013

31.01.2013

(Demisie)

HCJ nr. 2/31.01.2013

 

23.06.2016

32

Maria Magdalena ŢIŢONIA

PP-DD

21.06.2012

23.06.2016

 

 

 

 

 

REPARTIZAREA MANDATELOR PE FORMAŢIUNI POLITICE

PERIOADA 2012-2016

 

 

TOTAL MANDATE*

32

1.

Uniunea Social Liberală (USL)

13

2.

Forumul Democrat al Germanilor din România (FDGR)

9

3.

Partidul Democrat Liberal (PDL)

7

4.

Partidul Poporului Dan Diaconescu (PP-DD)

3

 

* NOTĂ: Mandatul preşedintelui consiliului judeţean nu este inclus.

www.cjsibiu.ro folosește cookies. Continuarea navigării pe acest site se considera acceptare a politicii de utilizare a cookies. Mai multe informatii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close