Judeţul Sibiu și Districtul Raska din Serbia – primii pași în colaborare

foto grup1

COMUNICAT DE PRESĂ

Judeţul Sibiu și Districtul Raska din Serbia – primii pași în colaborare

O delegaţie oficială din districtul Raška, Republica Serbia, a fost prezentă marţi, 30 mai, la Consiliul Judeţean Sibiu pentru a pune bazele unei viitoare cooperări între cele două administrații.

Din delegaţia sârbă au făcut parte prefectul Districtului Raška, Nebojsa Simovic, primarul oraşului Kraljevro,  Predrag Terzic, managerul cabinetului primarului, Kristina Markovric,  reposabilul pe probleme de cooperare, Boban Suvocesmakovic.

Preşedinta Daniela Cîmpean, alături de vicepreşedinţii Marcel Luca şi Wiegand Fleischer, a avut o scurtă întrevedere cu oaspeţii sârbi în cadrul căreia le-a prezentat echipa de conducere a instituţiei şi a făcut o scurtă introducere despre oportunităţile pe care le oferă judeţul  Sibiu.

În sala de şedinţe a Consiliului Judeţean Sibiu, a avut loc o întâlnire de lucru la care au participat prefectul judeţului Sibiu, Lucian Radu, viceprimarul Sibiului, Răzvan Pop, viceprimarul Municipiului Mediaş, Christine Thellmann, rectorul ULBS, Ioan Bondrea,  preşedintele şi directorul executiv al Camerei de Comerţ Sibiu, Gheorghe Aldea, respectiv Eugen Iordănescu, directorul Teatrului Naţional „Radu Stanca”, Constantin Chiriac, directorii instituţiilor de cultură aflate în subordinea Consiliului Judeţean Sibiu, Alin Chipăilă, preşedintele AJTS, consilierii judeţeni Beatrice Ungar, din partea FDGR, Cătălin Stanciu, din partea PSD şi Laszlo Mihucz, din partea PNL.  De asemenea, au mai fost prezenţi Claudiu Gavrea, preşedintele Clubului Rotary , alături de mai mulţi membrii ai Clubului, printre care Ion Tămâian şi Andrei Mihu, managerul Aria Clinic, dr. Maria Ciolan, managerul firmei Boromir, Mircea Ureche.

Administrația județeană sibiană este una deschisă cooperărilor internaționale, având convingerea că fiecare parteneriat aduce plus valoare pentru județ. Prin această înfrățire ne propunem să dezvoltăm buna colaborare existentă deja în domeniul cultural şi sportiv”, a declarat preşedinta Daniela Cîmpean, înaintea semnării intenţiei de cooperare între judeţul Sibiu şi districtul Raška.

Cooperarea vizează derularea unor programe, proiecte şi activităţi comune în domeniile administraţie publică, cultură, turism, sport, sănătate, asistenţă socială, economie şi industrii creative.

Programul delegaţiei sârbe la Sibiu a inclus o vizită în Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale Astra (muzeul în aer liber),  la Spitalul de Pneumoftiziologie, în Zona Industrială Vest, la Aria Clinic şi la Boromir, iar în cursul zilei de miercuri, oaspeţii sârbi se vor deplasa în mai multe localităţi din Mărginimea Sibiului, declarată Destinaţie europeană de excelenţă pentru turism şi gastronomie, precum Răşinari, în staţiunea Păltiniş, Gura Râului, Sibiel, Sălişte.

Ioana Căpăţînă
Purtător de cuvânt