Drumul județean DJ 106 B Ocna Sibiului-Țapu mai aproape de modernizare. Consiliul Județean Sibiu a semnat contractul de proiectare

COMUNICAT DE PRESĂ
14.02.2019

Drumul județean 106 B care asigură legătura directă cu autostrada A1, cu drumul național DN 14 B și Aeroportul internațional Sibiu va fi modernizat de către Consiliul Județean Sibiu. Joi, 14 februarie 2019, a fost semnat contractul de servicii de proiectare și asistență tehnică în cadrul proiectului ”Modernizare DJ 106B  A1 – Ocna Sibiului – Loamneș – Șoroștin – Țapu” cu Asocierea Eptisa Romania SRL – Eptisa Servicios de Ingenieria SRL. Valoarea contractului este de 1.799.759 lei fără TVA. Termenul de realizare a proiectului tehnic de execuție este de 120 de zile de la emiterea ordinului de începere a serviciilor.

Modernizarea drumului județean DJ 106 B Ocna – Tapu, în lungime de 35 km, este posibilă datorită finanțării atrase de către Consiliul Județean Sibiu din fondurile europene, prin Programul Operațional Regional 2014-2020.