Biblioteca ASTRA a inagurat un spațiu de lectură în incinta Aeroportului Internațional Sibiu

IMG_3915 read on board site

Miercuri, 25 iulie, a avut loc ceremonia de inagurare a programului Reader on Board | Cititor la Bord, acțiune a Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu, realizată în colaborare cu Aeroportul Internațional Sibiu și cu participarea partenerilor România EduCab și KeepCalling Team.

Zona Sosiri a aeroportului sibian s-a aglomerat pentru a întâmpina un nou serviciu de bibliotecă publică care va funcționa din această seară, începând cu ora 22:00, într-un spațiu neconvențional, elegant, cu un trafic mare: Zona Plecări (curse interne și externe), după controlul de Securitate.

Evenimentul a fost deschis de către Marius Ioan Gîrdea, Directorul General al Aeroportului Internațional Sibiu, gazda proiectului, care a descris parcursul și termenii parteneriatului cu Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu. „Ne dorim să îmbunătățim constant experiența în aeroport a pasagerilor care ne trec zilnic pragul. În acest sens, ne propunem ca proiectul Reader on Board | Cititor la bord să reprezinte încă o etapă dintr-un șir de acțiuni care să ofere o nouă perspectivă timpului de așteptare al pasagerilor, lectura fiind mult mai accesibilă de-acum în spațiul neconvențional reprezentat de aeroport.”

Christine Manta-Klemens, vicepreședinta Consiliului Județean Sibiu, pe lângă felicitări și cuvintele de încurajare adresate celor care au creat această oportunitate culturală pentru pasagerii AIS, a donat câteva volume care vor fi integrate în fondul de carte Reader on Board | Cititor la Bord.
”Mulțumesc colegilor care au avut această inițiativă aparte și tuturor celor care au ajutat la punerea în practică. Ne dorim ca aceste cărți să călătorească departe și alte cărți să le ia locul aici pe rafturile din aeroport, astfel încât să existe continuitate. Am venit și eu pregătită să dăruiesc câteva cărți și albume, atât din partea mea personal, cât și din partea Consiliului Județean Sibiu. Îi încurajez și pe alții să facă acest lucru”.

Peste 1500 de u.b. (unități de bibliotecă) care alcătuiesc fondul de carte în limbile engleză, română, germană, maghiară, franceză, spaniolă, italiană, sunt puse la dispoziția pasagerilor Aeroportului Internațional Sibiu, în regim gratuit, cu scopul încurajării lecturii în spații neconvenționale și a petrecerii timpului de așteptare într-un mod plăcut și util. Titlurile selectate se încadrează în diferite domenii, preponderent beletristică, management, istorie și tradiții locale, dezvoltare personală, carte pentru copii.

”Recomandăm returnarea volumului, atunci când este posibil, în două variante: în raftul din aeroportul sibian sau la sediul central al Bibliotecii. Când situația anulează posibilitatea de întoarcere a cărții în colecție, acesteia îi revine automat statutul de ”ambasador al Bibliotecii publice sibiene” într-o casă, într-o școală, într-un raft al unei biblioteci de pe un alt meridian, într-o altă colecție de carte, acolo unde este nevoie de ea, conectând personajele lumii într-o rețea de cititori made in Sibiu, România. Toate volumele sunt marcate cu însemnele campaniei și cu adresele de contact, adresele bazelor noastre de date, pagina FB a campaniei, etc.”, a subliniat Anca Vasilescu, coordonator proiect.
Evenimentul s-a bucurat și de prezența Andreei Miron și a Silvanei Tatu din partea KeepCalling Team, precum și de o delegație sosită de la București, via România Educab, alcătuită din doi bravi voluntari, Roxana Nicolaescu și Mihai Lupu.