Consiliul Judeţean Sibiu a găzduit miercuri 15 martie, o întâlnire între o delegaţie a Consiliului Concurenţei, condusă de vicepreşedintele Otilian Neagoe, şi reprezentanţi ai autorităţilor locale, precum şi ai mediului de afaceri şi al celui universitar

17310029_1746049719044074_6330449504109707154_o

Consiliul Judeţean Sibiu a găzduit miercuri, 15 martie, o întâlnire între o delegaţie a Consiliului Concurenţei, condusă de vicepreşedintele Otilian Neagoe, şi reprezentanţi ai autorităţilor locale, precum şi ai mediului de afaceri şi al celui universitar.

La eveniment au participat vicepreşedinţii Consiliului Judeţean Sibiu, MARCEL LUCA şi WIEGAND FLEISCHER, subprefectul judeţului Sibiu, Olimpia Prislopean, viceprimarii municipiului Sibiu, Corina Bokor şi Răzvan Pop.

De asemenea, în sala mare de şedinţe a avut loc şi un seminar în cadrul căruia reprezentanţii Consiliului Concurenţei au prezentat aspecte concrete ale politicii concurenţei şi condiţiile în care pot fi accesate ajutoarele de stat sau fondurile europene. Au dat curs invitaţiei primari din judeţul Sibiu, şefi ai serviciilor deconcentrate, directorul general al Aeroportului Internaţional Sibiu, Marius Gârdea, directorul Camerei de Comerţ Sibiu, Eugen Iordănescu, reprezentanţi ai unor asociaţii de dezvoltare intercomunitară şi ai parcurilor industriale din judeţul Sibiu, manageri ai unor companii. Printre participanţi s-au numărat şi reprezentanţi ai autorităţilor locale şi ai mediului de afaceri din judeţele Braşov, Alba, Harghita, Covasna si Mures.

Un alt moment al programului l-a constituit susţinerea unei conferinţe de presă axată pe activitatea Consiliului Concureneţei la nivelul Inspectoratului din Sibiu şi pe ajutoarele de stat, în special cele acordate Aeroportului Sibiu.

Reprezentanţii Consiliului Concurenţei s-au aflat în judeţul Sibiu cu ocazia unui circuit aniversar – 20 de ani de activitate. Vizita la Sibiu a inclus şi o deplasare la Parcul Industrial Şura Mică.