Consiliul Județean Sibiu a lansat licitația pentru lapte-corn și fructe

4.09.2018

Consiliul Județean Sibiu a lansat licitația pentru lapte-corn și fructe

Până în 12 octombrie, ora 15, operatorii economici care sunt interesați să distribuie produse lactate, de panificație și de fructe pentru preșcolarii și elevii din județul Sibiu își pot depune oferta în SICAP (Sistemul Informatic Colaborativ pentru Achiziții Publice).

Administrația județeană a lansat licitația deschisă pentru ”Furnizarea și distribuția de lapte și produse lactate, de fructe și de produse de panificație în grădinițele și școlile din județul Sibiu pentru perioada 2018-2020”. Valoarea estimată a contractului pentru cei doi ani este de 17.314.736.58 lei fără TVA.

Ca o noutate, începând din acest an școlar, conform legislației în vigoare, va fi un acord-cadru care va reuni cele două contracte de până acum, cel pentru lapte-corn și cel pentru fructe. De asemenea, licitația va fi împărțită în 9 loturi, iar contractul se va încheia pentru doi ani școlari, respectiv 2018-2019 și 2019-2020. Pentru operativitatea furnizării și distribuției, județul Sibiu a fost împărțit în trei zone, astfel că vor fi organizate 9 licitații, materializate în 9 contracte, câte trei pentru lapte, fructe și corn/biscuiți.

O diferență notabilă față de anii precedenți este aceea că elevii vor primi din acest an școlar cornuri/produse de panificație de calitate superioară, din făină integrală,îmbunătățite cu semințe, iar furnizorii care ofertează pere pot să le distribuie în grădinițe și școli alternativ cu mere.

Consiliul Județean Sibiu a lansat licitația cu puțin timp înainte de începerea anului școlar din cauza faptului că sumele aferente Programului pentru școli al României nu au fost comunicate din timp de guvern, ci doar în luna iulie. În plus, durata pentru verificarea și validarea documentației de licitație la Agenția Națională pentru Achiziții Publice (ANAP) a fost de aproximativ două luni.

Ioana Căpățînă

Purtător de cuvânt