Consiliul Județean Sibiu preocupat de performanță și integritate

Consiliul Județean Sibiu a semnat la sfârșitul lunii iulie două conctracte de finanțare în valoare totală de peste 920.000 lei pentru derularea proiectelor ”Spre o administrație publică performantă” și ”Să spunem nu corupței”, care au ca termen de finalizare luna noiembrie 2019.
   Partenerul Consiliul Județean Sibiu în implementarea acestor proiecte este Asociația Transparency International, iar finanțarea este asigurată din Fondul Social European (FSE) prin Programul Operațional Capacitate Administrativă (POCA).
   În cadrul proiectului ”Spre o administrație publică performantă” (în valoare de aproximativ 578.000 lei), se urmăreșște dezvoltarea și implementarea unui Sistem de Management al Calității și Performanței unitar și eficient, prin standardizarea proceselor de lucru, actualizarea și extinderea sistemului informatic inovativ de management al documentelor; certificarea ISO9001:2015 și pregătirea resurselor umane din Consiliul Județean Sibiu, în scopul optimizării proceselor orientate către beneficiari și consolidării capacității instituționale.
Obiectivul general al proiectului ”Să spunem NU corupției” (valoare totală de circa 343.000 lei) îl reprezintă îmbunătățirea capacității administrative a Consiliului Județean Sibiu de a crește integritatea și a preveni corupția, prin dezvoltarea și implementarea unui standard de integritate, prin dezvoltarea și implementarea unui mecanism de cooperare cu societatea civilă și prin creșterea nivelului de educație anticorupție a personalului din cadrul instituției.