Consiliul Judeţean Sibiu reabilitează drumul comunal DC 71 Aciliu-Amnaş

Consiliul Judeţean Sibiu va începe zilele următoare reabilitarea drumului comunal DC 71 Aciliu-Amnaş pentru a preîntâmpina posibila izolare a satului Aciliu prin calamitarea drumului.

În acest sens, consilierii judeţeni, reuniţi , joi, 30 iunie, în prima şedinţă ordinară după constituire, au aprobat în unamitate trecerea unui tronson din drumul comunal DC 71 Aciliu-Amnaş, în lungime de 2,350 km, între km 3+200 – km 5+550, din administrarea Consiliului Local Sălişte în administrarea Consiliului Judeţean Sibiu.

Reabilitarea acestui drum comunal este o urgenţă, întrucât ploile abundente din ultima perioadă au produs deteriorări majore, existând pericolul de închidere a circulaţiei şi de izolare a satului Aciliu, aparţinător oraşului Sălişte, iar Consiliul Judeţean vrea să preîntâmpine acest lucru”, a precizat Daniela Cîmpean, preşedinta Consiliului Judeţean Sibiu.

Lucrările au fost estimate la suma de 250.000 lei şi vor fi executate de societatea de drumuri şi poduri a Consiliului Judeţean Sibiu.

Ioana Căpăţînă
Purtător de cuvânt Consiliul Judeţean Sibiu