Consiliul Județean Sibiu salută extinderea operațiunilor companiei Tarom pe Aeroportul Internațional Sibiu

Foto SBZ TAROM_25072018 site

„Extinderea operațiunilor TAROM pe Aeroportul Internațional Sibiu este o veste bună pentru sibieni. Salutăm cursa Sibiu-București, foarte importantă pentru noi și din perspectiva evenimentelor în care Sibiul este implicat în 2019. În egală măsură, ne bucură noile curse către cele mai căutate destinații din Germania”, a declarat Christine Manta-Klemens, vicepreședinta Consiliului Județean Sibiu.
Compania Națională TAROM apreciază că deschiderea rutei București – Sibiu – Stuttgart reprezintă un avantaj consistent pentru întărirea industriei româno-germane din regiune.
       Ruta București-Sibiu-Stuttgart a fost inaugurată pe data de 15 iulie de către operatorul național TAROM. La 10 zile de la inaugurare Directorul General al TAROM, Werner Wolff marchează evenimentul printr-un tur de promovare, alături de reprezentanții presei din Capitală.
Cu ocazia conferinței de presă Directorul General TAROM, Werner Wolff a declarat că unul dintre principalele motive pentru care TAROM a decis deschiderea acestei noi rute îl reprezintă potențialul de creștere și consolidare pentru industria româno-germană din regiune.
  “Marquardt, Siemens, Star Transmission, Bosch, Continental sunt doar câteva exemple de companii germane care au găsit modelul succesului în Sibiu. Trebuie să fim conștienți de forța “magnetică” a Sibiului pentru investitorii germani, și nu numai. De aceea, TAROM dorește să facă parte din acest model de succes, să contribuie la dezvoltarea relațiilor română-germane din regiune, să reducă distanța dintre cele două lumi, pe calea aerului. După Munich, pasul firesc pentru noi a fost Stuttgart”, a subliniat Werner Wolff.
    „Procesul de dezvoltare de rute al companiei naționale TAROM demarat încă de la începutul acestui an își face simțită prezența și în ceea ce privește destinațiile operate de pe aeroportul din Sibiu. Astfel, prin reluarea cursei interne București – Sibiu se dă curs nevoii de conexiune a mediului de afaceri, și nu numai. Totodată, diversificarea opțiunilor de călătorie prin introducerea zborurilor operate de TAROM spre Stuttgart, consolidează actuala rețea de rute.”, a declarat Marius Ioan GÎRDEA, Director General al Aeroportului Internațional Sibiu.