Consiliul Județean Sibiu vrea calitate la lucrările pe drumurile județene: 18 drumuri se modernizează anul acesta din bugetul propriu.

De la mijlocul lunii martie, când s-a încheiat comandamentul de iarnă, și până în prezent, Consiliul Județean Sibiu a așternut covor asfaltic pe aproximativ 28 km de drumuri județene, în cadrul Programului de întreținere și reparații drumuri județene pe anul 2019, finanțat din bugetul propriu.

Din cele 27 milioane lei cât au fost alocate pentru acest program, aproximativ jumătate din fonduri (13.357.000 lei) sunt destinate lucrărilor de așternere covoare asfaltice.

”După cum am arătat la prezentarea primei construcții bugetare din acest mandat, politica pe care am adoptat-o privitoare la drumurile județene este aceea de a alege să facem covoare asfaltice, chiar dacă sunt mai scumpe, însă mai durabile, comparativ cu tratamentul dublu bituminos. În completarea modernizării drumurilor județene cu ajutorul fondurilor europene sau al finanțării prin programe naționale, Consiliul Județean Sibiu modernizează o serie de drumuri județene din fonduri proprii”, precizează Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Astfel, Consiliul Județean Sibiu a realizat prin intermediul societății de drumuri și poduri aflată în subordine lucrări de așternere covoare asfaltice pe următoarele drumuri județene:

Trecere cale ferată DJ 105 G, baraj Racovița
Trecere cale ferată DJ 106 E, Cristian gară