Invest in Sibiu – Cel mai important eveniment economic al anului a început la Sibiu

INVEST SB 11_06_2015 _site

Cel mai important eveniment economic al anului a început la Sibiu

Peste 50 de invitați străini și tot atâția din țară discută în aceste zile despre oportunitățile de afaceri pe care le oferă județul Sibiu. Conferința Internațională ”Oportunități de investiții în județul Sibiu – Valoare adăugată afacerii tale” a fost deschisă astăzi în sala mare a Consiliului Județean cu mesajele de bun venit adresate de oficiaități invitaților și câteva prezentări despre ceea ce înseamnă județul sub toate aspectele sale și despre oportunitățile de finanțare ale IMM-urilor.
”Provocarea pentru noi ca administrație județeană este să profităm de atractivitatea municipiului Sibiu și să ducem dezvoltarea mai departe, spre alte localități care au avut tradiție industrială, care au forță de muncă și care oferă condiții optime de investiții prin parcurile și zonele industriale pe care le-au deschis. Este vorba despre acele localități care, în perioada de tranziție din ultimii 25 de ani, de la o economie centralizată la o economie de piață, au pierdut multe locuri de muncă, dar dispun de capacități și condiții care merită atenția oricărui investitor”
a transmis participanților la conferință Ioan Cindrea, președintele Consiliului Județean Sibiu.

Au mai adresat mesaje de bun venit Ioan Ovidiu Sitterli, prefectul județului Sibiu, Astrid Fodor, primarul interimar al municipiului Sibiu, Gheorghe Aldea, președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură a județului Sibiu, prof.univ.dr.ing. Ioan Bondrea, rectorul Universității ”Lucian Blaga” Sibiu, Simion Crețu, directorul general ADR Centru și Cristian Laudoniu, reprezentantul ministrului energiei, întreprinderilor mici și mijlocii și mediului de afaceri.
După deschiderea oficială, a avut loc inaugurarea festivă a Pavilionului Produs în Sibiu, amenajat la Sala Transilvania, o noutate a acestei ediții, prin care aproape 30 de producători și furnizori de servicii din județ se prezintă oaspeților din străinătate.
Conferința a debutat încă de ieri, când au avut loc două ateliere desfășurate în Sala Festivă a Bibliotecii Astra. Primul, intitulat ”Menține Sibiul Competitiv” și organizat de Camera de Comerţ Industrie și Agricultură Sibiu, s-a bucurat de participarea a numeroși oameni de afaceri din județ, interesați de noi oportunități de dezvoltare a companiilor. Tema atelierului a fost identificarea unor măsuri pentru a crește competitivitatea companiilor din Sibiu, prin coagularea unui plan de achizitie de energie electrică și gaz metan la prețuri mai mici. Cel de-al doilea atelier, intitulat “Kaizen”, a fost organizat de CCIA Sibiu și Asociația Produs în Sibiu. Institutul Kaizen este o organizație globală de consultanță și instruire, promotoare a Managementului Îmbunătățirii Continue a performanței angajaților și companiilor care operează în Europa, America, Asia-Pacific și Africa. Unul dintre cele mai interesante puncte ale prezentării a fost cel referitor la “Educația Kaizen pentru România”, prin acțiunile de tip 5S Public, pentru realizarea și menținerea curățeniei în orașe, schimbarea în bine a mediului și dezvoltarea simțului civic, tematică abordată și de Yoshihito Tanaka, președintele Asociației Clean Up Japonia, în prezentarea susținută.
Ziua de vineri include un important eveniment prin inaugurarea, la ora 10:00, a Clubului Francofon de Afaceri Sibiu în prezența E.S. François Saint-Paul, Ambasadorul Republicii Franceze în România și continuă cu patru ateliere pe tot atâtea teme de interes: Construcții și materiale de construcții, moderator prof.dr.ing. Dorin Vasile Moldovan, Departamentul de Structuri, Facultatea de Construcții, Universitatea Tehnică din Cluj Napoca; IT&C, moderator prof.univ.dr.habil. Laurent Chrzanovski, Swiss WebAcademy; Turism, transport pasageri și Dezvoltarea unei platforme logistice la Aeroportul Internațional Sibiu, ambele moderate de Marius Gîrdea, directorul general AIS.
Conferința Internațională ”Oportunități de investiții în județul Sibiu – Valoare adăugată afacerii tale” este un eveniment organizat de Consiliul Județean Sibiu, în parteneriat cu Instituția Prefectului Județul Sibiu și cu Camera de Comerț, Industie și Agricultură Sibiu.
Biroul de presă CJ Sibiu