Licitație pentru modernizarea a 15 km din drumul județean DJ 106 T Ocna Sibiului – Topârcea – intersecție DJ 106 G Ludoș

pod

Consiliul Județean Sibiu va demara în această vară lucrările de modernizare a drumului județean DJ 106 T Ocna Sibiului – Topârcea – intersecție DJ 106 G (Ludoș), în lungime de aproximativ 15 km. Lucrările includ și reabilitarea podului peste Valea Rîura, km 8 + 607, situat în localitatea Topârcea.

Firmele interesate să realizeze această investiție își pot depune oferta pentru servicii de proiectare și execuție pentru obiectivul ”Modernizare drum județean DJ 106 T Ocna Sibiului – Topârcea – intersecție DJ 106 G (Ludoș), km 0+494 – 15+331” până în data de 14 mai, în SEAP.

Valoarea estimată a contractului de proiectare și execuție este de 21.164.334 lei fără TVA. Durata de finalizare a lucrărilor este de două luni pentru proiectare și 22 de luni pentru execuție, investiția trebuind realizată până la sfârșitul anului 2020.

Sursa de finanțare pentru modernizarea drumului județean DJ 106 G Ocna Sibiului – Topârcea -intersecție DJ 106 D (Ludoș) provine din fondurile atrase de Consiliul Județean Sibiu prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL).

Ioana Căpățînă

Purtător de cuvânt