O delegație oficială poloneză din Regiunea Wielkopolska la Consiliul Județean Sibiu

COMUNICAT DE PRESĂ
SIBIU, 30.09.2016

O nouă delegație străină a vizitat zilele aceasta Consiliul Județean Sibiu. Președinta Daniela Cîmpean, alături de cei doi vicepreședinți Marcel Luca și Wiegand Fleisher, au primit vineri, 30 septembrie, vizita unei delegații oficiale din Regiunea Wielkopolska, condusă de Zofia Szalczyk, președintele Parlamentului Regional Wielkopolska, și de Leszek Wojtasiak, vicemareşalul Consiliului directoral al regiunii.

La eveniment au fost prezenți prefectul județului Sibiu, Cristian Roman, viceprimarul municipiului Mediaș, Christine Tellman, rectorul ULBS, Ioan Bondrea, directorul Agenției de Dezvoltare Centru, Simion Crețu, președintele Camerei de Comerț Sibiu, Gheorghe Aldea și directorul executiv al CCIA, Eugen Iordănescu, și directorul Direcției Strategii Proiecte din cadrul Consiliului Județean Sibiu, Oana Popa.

În urma prezentărilor făcute atât de partea poloneză, cât și de partea română, am ajuns la concluzia că există domenii de interes comune, cum sunt turismul, cultura, învăţământul universitar şi domeniul economic, prin atragerea de investitori polonezi şi exportul de produse agricole din judeţul Sibiu”, a spus Daniela Cîmprean, președinta Consiliului Județean Sibiu.

Programul conceput de Consiliul Județean Sibiu pentru delegația din regiunea Wielkopolska a fost unul variat, care a inclus atât componenta economică și de sănătate, dar și pe cea culturală și academică. Polonezii au vizitat două societăți comerciale, centrul de cercetare și dezvoltare înființat din fonduri europene în cadrul Spitalului Județean, muzeul în aer liber şi baza Salvamont de la Bâlea Lac. Vizita delegației poloneze s-a încheiat vineri seara, la Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu, unde s-a desfășurat evenimentul „Noaptea cercetătorilor”.

Ioana Căpățînă
Purtător de cuvânt CJS