Primăria Ocna Sibiului în parteneriat cu Consiliul Județean Sibiu lansează în consultare publică proiectul „Dezvoltarea infrastructurii turistice în stațiunea baleno-climaterică Ocna Sibiului”

Primăria Orașului Ocna Sibiului în parteneriat cu Consiliul Județean Sibiu intenționează să depună proiectul ”Dezvoltarea infrastructurii turistice în stațiunea baleno-climaterică Ocna Sibiului”, în cadrul Programului Operaţional Regional 2014-2020, Axa prioritară 7: Diversificarea economiilor locale prin dezvoltarea durabilă a turismului, Prioritate de investiții 7.1: Sprijinirea unei creșteri favorabile ocupării forței de muncă, prin dezvoltarea potențialului endogen ca parte a unei strategii teritoriale pentru anumite zone precum și sporirea accesibilității și dezvoltarea resurselor naturale și culturale specifice.

Proiectul vizează crearea și modernizarea infrastructurii de agrement și infrastructura rutieră, astfel:

• Infrastructură de agrement de utilitate publică:
  • Amenajare ZONĂ DE AGREMENT ȘI SPORT PENTRU SĂNĂTATE, lângă Aleea Gării (1 teren fotbal, 2 terenuri tenis, 1 zonă fitness),
  • Amenajare PARC „Statuia minerului”,
  • Amenajare peisagistică zona „LACUL PANZELOR”,
  • Amenajare peisagistică zona „LACUL FARA FUND”,
  • Amenajare peisagistică zona „LACUL VERDE”, (amenajarea unui loc de joacă destinat copiilor cu vârste de la 1 la 15 ani),
  • Amenajare teren joacă zona ANL,
  • Infrastructură rutieră:
  • Modernizare STR. LACULUI,
  • Modernizare STR. SĂRĂTURII,
  • Modernizare STR. TRECĂTOAREI,