Încă 1, 5 milioane euro atrași de Consiliul Județean Sibiu asigură modernizarea Urgenței de la Spitalul Județean

UPU 21

COMUNICAT DE PRESĂ
5.04.2019

Vineri, 5 aprilie 2019, Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu, și Daniel Suciu, ministrul dezvoltării regionale și administrației publice, au semnat contractual de finanțare din fonduri UE pentru proiectul ”Modernizare, extindere și dotare a Unității de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu”.

Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu va fi modernizată și dotată până la sfârșitul anului 2020.

Investiția este posibilă cu finanțare europeană atrasă de Consiliul Județean Sibiu prin Programul Operațional Regional 2014-2020, axa prioritară 8 „Dezvoltarea infrastructurii sanitare şi sociale”, Prioritatea de Investiţii 8.1 „Investiţii în infrastructurile sanitare şi sociale care contribuie la dezvoltarea la nivel naţional, regional şi local, reducând inegalităţile în ceea ce priveşte starea de sănătate şi promovând incluziunea socială prin îmbunătăţirea accesului la serviciile sociale, culturale şi de recreere, precum şi trecerea de la serviciile instituţionale la serviciile prestate de comunităţi”, Operaţiunea B – Unităţi de primiri urgenţe.

Valoarea totală a proiectului este de 8.066.046,74 lei (inclusiv TVA), din care:

• Valoarea finanțării nerambursabile din FEDER și Buget stat: 6.700.124,35 lei
  • Valoarea cheltuielilor neeligibile suportate de Consiliul Județean Sibiu: 1.229.185,15 lei.
  • Valoarea cofinanțării de 2% din valoarea eligibilă a proiectului: 136.737,24 lei.

Implementarea proiectului se va realiza în perioada aprilie 2019 – decembrie 2020.

“Mă bucur că am reușit să alăturăm acest contract proiectelor importante deja aflate în desfășurare prin care vom crește constant condițiile din spitale pentru totți locuitorii din judetț si nu numai. Modernizarea, extinderea și dotarea Unității de primiri Urgențe confirmă încă o dată că implicarea și determinarea întregii echipe de a găsi soluții au fost atribute care au stat la baza implementării acestui proiect. Sănătatea și dezvoltarea infrastructurii sanitare și sociale sunt în continuare pentru mandatul meu o prioritare, iar în acest sens am accesat din Fonduri Europene peste aproximativ 15 milioane euro care vor contribui la creșterea și dezvoltarea standardelor actului medical din spitalele aflate în subordinea Consiliului Judetțan Sibiu.” a declarat Daniela Cîmpean – Președinta Consiliului Județean Sibiu.