Consiliul Județean Sibiu caută constructori pentru modernizarea drumului DJ 107 B Păuca-Alămor-Mândra-Slimnic. Contract de peste 70 milioane de lei!

20180927_080935

Până la sfârșitul anului viitor, Consiliul Județean Sibiu va moderniza peste 35 km din drumul județean DJ 107 B Păuca – Alămor – Mândra – Slimnic. În acest sens, a fost demarată procedura de achiziție publică pentru execuția lucrărilor la obiectivul de investiții ”Reabilitare și modernizare DJ 107 B Păuca-Slimnic”. Modernizarea acestui drum județean se realizează cu ajutorul fondurilor guvernamentale obținute de Consiliu Județean Sibiu prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL), valoarea totală a contractului de finanțare fiind de 95.545.543 lei cu TVA.
   Întrucât lungimea drumului care urmează să fie modernizat este una considerabilă, iar conform contractului de finanțare termenul de finalizare a lucrărilor este 31.12.2020, conducerea Consiliului Județean Sibiu a apelat la soluția împărțirii drumului pe trei tronsoane, astfel încât execuția lucrărilor să se realizeze mai rapid.
   Valoarea estimată a lucrărilor de execuție este de 70.454.366,58 lei fără TVA, durata execuției fiind cuprinsă între 12 și 16 luni.
   Termenul limită de depunere a ofertelor în SEAP este 8 aprilie 2019, ora 15.